The PGO Evo G Max 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8000 RPM, 0.94 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 93.0 km/h (57,51 mph)
When out on the road, the gas tank is an important factor. The PGO Evo G Max 125 features a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy for your rides.
Routine service is crucial for keeping your PGO Evo G Max 125 running smoothly. Popular maintenance parts involve air filters. With the right parts, your Evo G Max 125 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for PGO Evo G Max 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 0.94 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 93.0 km/h (57,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | 1855 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |