The MZ Sportstar 300 is a 2 stroke, Allround bike with a Air cooled 291.00 ccm (17,67 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5500 RPM, 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 5200 RPM and a top speed of 135.0 km/h (83,48 mph)
Preventative care is important for maintaining your MZ Sportstar 300 in peak form. Essential service parts comprise air filters. With the right parts, your Sportstar 300 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 291.00 ccm (17,67 cubic inches) |
| Power: | 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 135.0 km/h (83,48 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 128.5 kg (281,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |