The Hyosung XRX 125 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.06 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM, 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 106.0 km/h (65,57 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Hyosung XRX 125 Supermoto features a 7.10 litres (1,87 gallons) fuel tank, providing good efficiency for your rides.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Hyosung XRX 125 Supermoto operating reliably. Frequently replaced components consist of air filters. With the right parts, your XRX 125 Supermoto will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 10.06 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 106.0 km/h (65,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.10 litres (1,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |