The Harley Davidson FXSTC Softail Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Harley Davidson FXSTC Softail Custom features a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, ensuring consistent fuel economy on the road.
Regular maintenance is important for keeping your Harley Davidson FXSTC Softail Custom in top condition. Popular maintenance parts consist of air filters. With the right parts, your FXSTC Softail Custom can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTC Softail Custom Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 119.19 Nm (12,14 kgf-m or 87,46 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 304.8 kg (668,64 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |