The Honda CB 500 Sport is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 58.00 HP (42,09 kW)) @ 9500 RPM, 48.00 Nm (4,88 kgf-m or 35,22 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a critical aspect. The Honda CB 500 Sport includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering good mileage for your adventures.
Routine service is crucial for keeping your Honda CB 500 Sport in peak form. Frequently replaced components consist of air filters. With regular servicing, your CB 500 Sport will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 58.00 HP (42,09 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 48.00 Nm (4,88 kgf-m or 35,22 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |