The Tank Sports Urban Touring 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important to maintain your Tank Sports Urban Touring 150 in peak form. Regular replacement items involve spark plugs. With regular servicing, your Urban Touring 150 will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Urban Touring 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 117.9 kg (258,70 pounds) |
| Length: | 2083 mm (81,59 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |