The Hero Honda 125 Super Splendor is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The Hero Honda 125 Super Splendor features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, giving consistent range for your rides.
Regular maintenance is vital for ensuring your Hero Honda 125 Super Splendor in peak form. Common service items involve batteries. With the right parts, your 125 Super Splendor will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda 125 Super Splendor Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |