The Cagiva 900 Elefant is a 4 stroke, Enduro bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 68.00 HP (49,35 kW)) @ 6500 RPM, 77.50 Nm (7,86 kgf-m or 56,91 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Cagiva 900 Elefant performing at its best. Regular replacement items include clutch plates. With the right parts, your 900 Elefant can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 68.00 HP (49,35 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 77.50 Nm (7,86 kgf-m or 56,91 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |