The Ducati ST 4 S is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 117.00 HP (84,97 kW)) @ 8750 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key feature. The Ducati ST 4 S includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel delivery system, providing reliable fuel economy for your rides.
Routine service is important for ensuring your Ducati ST 4 S performing at its best. Common service items include clutch plates. By using genuine parts, your ST 4 S will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati ST 4 S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 117.00 HP (84,97 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |