The Harley Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important factor. The Harley Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic features a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring efficient mileage for your rides.
Proper upkeep is essential for keeping your Harley Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic in peak form. Frequently replaced components include oil filters. Through proper maintenance, your FLSTCI Heritage Softail Classic will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 322.0 kg (706,35 pounds) |
| Length: | 2391 mm (93,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |