The Polini 911 GP4 Reverse Race is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 39.90 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.20 HP (4.5 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important feature. The Polini 911 GP4 Reverse Race features a 2.20 litres (0,58 gallons) fuel tank, providing optimal mileage for your adventures.
Proper upkeep is necessary for keeping your Polini 911 GP4 Reverse Race operating reliably. Popular maintenance parts consist of fuel filters. With the right parts, your 911 GP4 Reverse Race will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Polini 911 GP4 Reverse Race Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - R6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - R6.5 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.90 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 6.20 HP (4.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.20 litres (0,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 22.0 kg (48,26 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |