The Yamaha VMAX is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1679.00 ccm (101,94 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 197.39 HP (144.1 kW, 166.80 Nm (17.0 kgf-m or 123.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential aspect. The Yamaha VMAX is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, giving consistent range for your rides.
Routine service is vital for keeping your Yamaha VMAX operating reliably. Common service items involve fuel filters. With regular servicing, your VMAX can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha VMAX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R18 and the Rear Tyre size is 200/50 - R18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1679.00 ccm (101,94 cubic inches) |
| Power: | 197.39 HP (144.1 kW |
| Torque: | 166.80 Nm (17.0 kgf-m or 123.0 ft.lbs |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2395 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |