The MZ Fun 300 is a 2 stroke, Allround bike with a Air cooled 291.00 ccm (17,67 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5500 RPM, 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 5200 RPM and a top speed of 135.0 km/h (83,48 mph)
Regular maintenance is important for keeping your MZ Fun 300 running smoothly. Popular maintenance parts include brake pads. Using quality components, your Fun 300 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 291.00 ccm (17,67 cubic inches) |
| Power: | 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 135.0 km/h (83,48 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |