The Yamaha DT 50 Enduro is a 2 stroke, Enduro bike with a 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.14 HP (1,59 kW)) @ 6000 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Yamaha DT 50 Enduro comes with a 13.80 litres (3,63 gallons) fuel tank, providing good efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Yamaha DT 50 Enduro in top condition. Common service items comprise spark plugs. Through proper maintenance, your DT 50 Enduro can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha DT 50 Enduro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 2.14 HP (1,59 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.80 litres (3,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |