The Vespa GTS 250ie is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 21.30 HP (15,42 kW)) @ 8250 RPM, 20.10 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential feature. The Vespa GTS 250ie includes a 9.20 litres (2,42 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, ensuring optimal fuel economy during your journeys.
Routine service is key to keep your Vespa GTS 250ie performing at its best. Frequently replaced components include clutch plates. Using quality components, your GTS 250ie can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Vespa GTS 250ie Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 21.30 HP (15,42 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 20.10 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.20 litres (2,42 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 151.0 kg (331,24 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |