The Buell Ulysses Police XB12 XP is a 4 stroke, Allround bike with a 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential aspect. The Buell Ulysses Police XB12 XP features a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, providing consistent range during your journeys.
Routine service is essential to maintain your Buell Ulysses Police XB12 XP operating reliably. Popular maintenance parts involve clutch plates. Using quality components, your Ulysses Police XB12 XP will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Buell Ulysses Police XB12 XP Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) |
| Power: | 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 217.7 kg (477,60 pounds) |
| Length: | 2319 mm (90,84 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |