The Yamaha XJR 1200 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1188.00 ccm (72,13 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8000 RPM, 91.20 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Yamaha XJR 1200 in peak form. Regular replacement items comprise batteries. With regular servicing, your XJR 1200 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1188.00 ccm (72,13 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 91.20 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 232.0 kg (508,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |