The Ducati Monster 900 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 78.00 HP (56,62 kW)) @ 8250 RPM, 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 6750 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
When riding, the fuel system is an essential consideration. The Ducati Monster 900 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering good performance during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Ducati Monster 900 in peak form. Popular maintenance parts include fuel filters. With the right parts, your Monster 900 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 900 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 78.00 HP (56,62 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |