The Giantco Filly 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.29 HP (3,08 kW)) @ 7000 RPM, 4.50 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important aspect. The Giantco Filly 50 is equipped with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, providing excellent fuel economy during your journeys.
Routine service is essential to maintain your Giantco Filly 50 operating reliably. Essential service parts involve sprockets. By using genuine parts, your Filly 50 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Giantco Filly 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 4.29 HP (3,08 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.50 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |