The MZ 660 Baghira Street Moto is a 4 stroke, Enduro bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM, 55.60 Nm (5,67 kgf-m or 40,80 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important factor. The MZ 660 Baghira Street Moto features a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering good range for your rides.
Preventative care is crucial for keeping your MZ 660 Baghira Street Moto operating reliably. Frequently replaced components comprise oil filters. Using quality components, your 660 Baghira Street Moto will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 55.60 Nm (5,67 kgf-m or 40,80 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |