The Yamaha XV 1600 Wild Star is a 4 stroke, Custom bike with a 1599.00 ccm (97,08 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 63.00 HP (45,77 kW)) @ 4000 RPM, 134.00 Nm (13,63 kgf-m or 98,31 ft.lbs) @ 2250 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Yamaha XV 1600 Wild Star is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, providing consistent range on the road.
Proper upkeep is important for keeping your Yamaha XV 1600 Wild Star operating reliably. Common service items include batteries. By using genuine parts, your XV 1600 Wild Star will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1599.00 ccm (97,08 cubic inches) |
| Power: | 63.00 HP (45,77 kW)) @ 4000 RPM |
| Torque: | 134.00 Nm (13,63 kgf-m or 98,31 ft.lbs) @ 2250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 307.0 kg (673,42 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |