The Hero Honda CD Deluxe is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 97.20 ccm (5,90 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.29 HP (5,27 kW)) @ 7400 RPM, 5000.00 Nm (507,25 kgf-m or 3669,56 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical consideration. The Hero Honda CD Deluxe is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, delivering reliable mileage on the road.
Proper upkeep is important for keeping your Hero Honda CD Deluxe operating reliably. Common service items comprise brake pads. With the right parts, your CD Deluxe can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda CD Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 192/3 - 18 and the Rear Tyre size is 3/18 - 6 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.20 ccm (5,90 cubic inches) |
| Power: | 7.29 HP (5,27 kW)) @ 7400 RPM |
| Torque: | 5000.00 Nm (507,25 kgf-m or 3669,56 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |