The Peugeot Geopolis 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.30 ccm (14,84 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16.1 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key factor. The Peugeot Geopolis 250 features a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank, ensuring optimal fuel economy for your rides.
Routine service is vital for keeping your Peugeot Geopolis 250 in top condition. Popular maintenance parts include sprockets. Through proper maintenance, your Geopolis 250 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Geopolis 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.30 ccm (14,84 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |