The Diamo Turista is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 258.00 ccm (15,66 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.40 HP (13.4 kW and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
For weekend adventures, the tank size is an essential factor. The Diamo Turista is equipped with a 10.97 litres (2,89 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, delivering reliable performance for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your Diamo Turista running smoothly. Essential service parts comprise batteries. Using quality components, your Turista can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Diamo Turista Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 and the Rear Tyre size is 110/90 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 258.00 ccm (15,66 cubic inches) |
| Power: | 18.40 HP (13.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.97 litres (2,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 167.8 kg (368,15 pounds) |
| Length: | 2134 mm (83,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |