The MZ 660 Mastiff is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5350 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential factor. The MZ 660 Mastiff features a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank, offering efficient efficiency for your adventures.
Proper upkeep is key to keep your MZ 660 Mastiff in peak form. Frequently replaced components involve batteries. Using quality components, your 660 Mastiff will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5350 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |