The Boom Trikes V2 Automatic is a 4 stroke, Custom bike with a 850.00 ccm (51,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 75.00 HP (54.7 kW and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Boom Trikes V2 Automatic is equipped with a 32.50 litres (8,55 gallons) fuel tank, giving reliable mileage for your rides.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Boom Trikes V2 Automatic running smoothly. Common service items include spark plugs. Using quality components, your V2 Automatic will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Boom Trikes V2 Automatic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 850.00 ccm (51,61 cubic inches) |
| Power: | 75.00 HP (54.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 32.50 litres (8,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 499.0 kg (1094,60 pounds) |
| Length: | 3240 mm (126,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |