The BMW C1 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 6500 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 9250 RPM and a top speed of 103.0 km/h (63,68 mph)
During extended trips, the tank size is an important aspect. The BMW C1 125 includes a 9.70 litres (2,55 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, offering good efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your BMW C1 125 operating reliably. Frequently replaced components involve sprockets. By using genuine parts, your C1 125 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 9250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 103.0 km/h (63,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.70 litres (2,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |