The Azel Blackrose 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital to keep your Azel Blackrose 250 running smoothly. Regular replacement items consist of brake pads. Using quality components, your Blackrose 250 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Azel Blackrose 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.15 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |