The Honda SLR 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 44.00 HP (32.1 kW, 55.00 Nm (5.6 kgf-m or 40.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential to maintain your Honda SLR 650 in peak form. Regular replacement items include brake pads. With regular servicing, your SLR 650 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (32.1 kW |
| Torque: | 55.00 Nm (5.6 kgf-m or 40.6 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 161.0 kg (353,13 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |