The Confederate B120 Wraith is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1966.57 ccm (119,40 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 125.00 HP (91.2 kW, 176.28 Nm (18.0 kgf-m or 130.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important consideration. The Confederate B120 Wraith comes with a fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, ensuring reliable performance for your rides.
Proper upkeep is important for maintaining your Confederate B120 Wraith operating reliably. Regular replacement items consist of clutch plates. With regular servicing, your B120 Wraith can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Confederate B120 Wraith Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 280/55 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1966.57 ccm (119,40 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (91.2 kW |
| Torque: | 176.28 Nm (18.0 kgf-m or 130.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 176.9 kg (388,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo, 2-piston |