The Boom Trikes Fighter X12 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1997.00 ccm (121,25 cubic inches) Four cylinder boxer, 4 Valve type of engine.
This engine has 139.06 HP (101.5 kW, 190.00 Nm (19.4 kgf-m or 140.1 ft.lbs and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a key consideration. The Boom Trikes Fighter X12 is fitted with a 47.00 litres (12,36 gallons) fuel tank, delivering excellent range for your rides.
Regular maintenance is important for ensuring your Boom Trikes Fighter X12 operating reliably. Common service items comprise air filters. With the right parts, your Fighter X12 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Boom Trikes Fighter X12 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1997.00 ccm (121,25 cubic inches) |
| Power: | 139.06 HP (101.5 kW |
| Torque: | 190.00 Nm (19.4 kgf-m or 140.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 47.00 litres (12,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 800.0 kg (1754,88 pounds) |
| Length: | 3700 mm (144,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Self-adjusting, ventilated rear disc brakes |