The Triumph Daytona 1200 is a 4 stroke, Sport bike with a 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 147.00 HP (106,76 kW)) @ 9500 RPM, 112.80 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important for maintaining your Triumph Daytona 1200 in peak form. Essential service parts comprise oil filters. By using genuine parts, your Daytona 1200 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) |
| Power: | 147.00 HP (106,76 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 112.80 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 247.0 kg (541,78 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |