The Boom Trikes Fighter X11 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1997.00 ccm (121,25 cubic inches) Four cylinder boxer, 4 Valve type of engine.
This engine has 140.00 HP (102.2 kW, 190.00 Nm (19.4 kgf-m or 140.1 ft.lbs and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
When out on the road, the tank size is a critical feature. The Boom Trikes Fighter X11 is equipped with a 47.00 litres (12,36 gallons) fuel tank, delivering efficient efficiency for your rides.
Regular maintenance is vital to keep your Boom Trikes Fighter X11 running smoothly. Popular maintenance parts comprise brake pads. With the right parts, your Fighter X11 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Boom Trikes Fighter X11 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1997.00 ccm (121,25 cubic inches) |
| Power: | 140.00 HP (102.2 kW |
| Torque: | 190.00 Nm (19.4 kgf-m or 140.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 47.00 litres (12,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 780.0 kg (1711,00 pounds) |
| Length: | 3700 mm (144,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Self-adjusting, ventilated rear disc brakes |