The MZ 125 SM Blizzard is a 4 stroke, Super Motard bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 177.0 km/h (109,45 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important factor. The MZ 125 SM Blizzard is equipped with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering optimal range for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to keep your MZ 125 SM Blizzard running smoothly. Common service items include drive chains. Through proper maintenance, your 125 SM Blizzard can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for MZ 125 SM Blizzard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 177.0 km/h (109,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 129.5 kg (284,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |