The Keeway Hurricane 90 cc is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 82.50 ccm (5,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.63 HP (4,08 kW)) @ 7500 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6750 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
For daily commuting, the gas tank is an important feature. The Keeway Hurricane 90 cc is equipped with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, ensuring efficient mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is key to keep your Keeway Hurricane 90 cc in top condition. Common service items consist of oil filters. By using genuine parts, your Hurricane 90 cc will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Keeway Hurricane 90 cc Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/60 - 12 and the Rear Tyre size is 100/60 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 82.50 ccm (5,00 cubic inches) |
| Power: | 5.63 HP (4,08 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 6.7:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |