The Moto Guzzi Daytona 1000 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 8000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is crucial to maintain your Moto Guzzi Daytona 1000 performing at its best. Popular maintenance parts consist of air filters. Using quality components, your Daytona 1000 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |