The Kymco 250 Venox is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 252.00 ccm (15,30 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 10500 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical factor. The Kymco 250 Venox comes with a fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, providing efficient fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key for keeping your Kymco 250 Venox operating reliably. Frequently replaced components involve fuel filters. With the right parts, your 250 Venox can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco 250 Venox Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 17 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 252.00 ccm (15,30 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2325 mm (91,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |