The Husqvarna TE 610 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 577.00 ccm (35,03 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 54.50 HP (39,60 kW)) @ 7500 RPM, 58.80 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important for ensuring your Husqvarna TE 610 running smoothly. Frequently replaced components consist of air filters. Using quality components, your TE 610 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 577.00 ccm (35,03 cubic inches) |
| Power: | 54.50 HP (39,60 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 58.80 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |