The Kawasaki Versys is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin, 8 Valve type of engine.
This engine has 63.02 HP (45,77 kW)) @ 8000 RPM, 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 6800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical aspect. The Kawasaki Versys is equipped with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, giving consistent range on the road.
Routine service is important for ensuring your Kawasaki Versys in top condition. Frequently replaced components include clutch plates. By using genuine parts, your Versys will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Versys Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 63.02 HP (45,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 8 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2125 mm (83,28 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220 mm petal disc |