The Harley Davidson FXSTS Springer Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) V2 type of engine.
When riding, the tank size is an important consideration. The Harley Davidson FXSTS Springer Softail comes with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, ensuring consistent performance for your adventures.
Routine service is essential for ensuring your Harley Davidson FXSTS Springer Softail running smoothly. Common service items include batteries. With regular servicing, your FXSTS Springer Softail will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 296.3 kg (649,93 pounds) |
| Length: | 2372 mm (92,93 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |