The Jinlun JL 125 13 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.08 ccm (7,53 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a key factor. The Jinlun JL 125 13 is equipped with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, ensuring good range for your rides.
Proper upkeep is important for ensuring your Jinlun JL 125 13 operating reliably. Regular replacement items include clutch plates. Using quality components, your JL 125 13 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 124.08 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | 2125 mm (83,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |