The Suzuki VL 1500 Intruder Legendary Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1462.00 ccm (88,76 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 4800 RPM, 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 2300 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
Regular maintenance is key to maintain your Suzuki VL 1500 Intruder Legendary Classic in top condition. Common service items consist of sprockets. By using genuine parts, your VL 1500 Intruder Legendary Classic will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1462.00 ccm (88,76 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 4800 RPM |
| Torque: | 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 2300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 292.0 kg (640,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |