The Veli KING50 EEC is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8500 RPM, 2.20 Nm (0,20 kgf-m or 1,59 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key factor. The Veli KING50 EEC is fitted with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, giving good fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Veli KING50 EEC running smoothly. Regular replacement items consist of spark plugs. By using genuine parts, your KING50 EEC will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 2.20 Nm (0,20 kgf-m or 1,59 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1450 mm (56,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |