The Moto Guzzi 940 Custom is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 936.00 ccm (56,82 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 73.75 HP (53,53 kW)) @ 7200 RPM, 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an important aspect. The Moto Guzzi 940 Custom comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy on the road.
Proper upkeep is vital for maintaining your Moto Guzzi 940 Custom in peak form. Popular maintenance parts comprise batteries. Using quality components, your 940 Custom will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi 940 Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 18 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 936.00 ccm (56,82 cubic inches) |
| Power: | 73.75 HP (53,53 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | 2205 mm (86,37 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |