The Kawasaki Zephyr 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 738.00 ccm (44,80 cubic inches) In-line four, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 72.00 HP (52,34 kW)) @ 9500 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 7300 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Regular maintenance is key for maintaining your Kawasaki Zephyr 750 running smoothly. Popular maintenance parts consist of batteries. Using quality components, your Zephyr 750 can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 738.00 ccm (44,80 cubic inches) |
| Power: | 72.00 HP (52,34 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |