The Kawasaki ER 6f is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The Kawasaki ER 6f features a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, delivering good efficiency for your rides.
Preventative care is vital for keeping your Kawasaki ER 6f running smoothly. Common service items involve fuel filters. Through proper maintenance, your ER 6f will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ER 6f Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Halfswimming stored 300-mm, double disk brake with Petal disks |
| Rear Brakes: | N/A |