The Yamaha XC 300 Versity is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 264.00 ccm (16,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 20.38 HP (14,83 kW)) @ 7500 RPM, 21.60 Nm (2,19 kgf-m or 15,82 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential aspect. The Yamaha XC 300 Versity features a 10.90 litres (2,87 gallons) fuel tank, providing reliable mileage for your rides.
Routine service is essential for keeping your Yamaha XC 300 Versity in top condition. Popular maintenance parts include batteries. With the right parts, your XC 300 Versity will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XC 300 Versity Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 14 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 264.00 ccm (16,03 cubic inches) |
| Power: | 20.38 HP (14,83 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.60 Nm (2,19 kgf-m or 15,82 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.90 litres (2,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 164.0 kg (359,79 pounds) |
| Length: | 2037 mm (79,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |