The Kymco Pulsar CK is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is essential for keeping your Kymco Pulsar CK operating reliably. Regular replacement items comprise brake pads. Through proper maintenance, your Pulsar CK will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Pulsar CK Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 43P and the Rear Tyre size is 3.00 - 17 45P so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 131.0 kg (287,36 pounds) |
| Length: | 1958 mm (76,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |