The Honda VT 600 C Shadow VLX is a 4 stroke, Custom bike with a 583.00 ccm (35,39 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 38.40 HP (27,86 kW)) @ 6500 RPM, 48.00 Nm (4,88 kgf-m or 35,22 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential consideration. The Honda VT 600 C Shadow VLX includes a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, ensuring excellent range during your journeys.
Routine service is vital to keep your Honda VT 600 C Shadow VLX running smoothly. Essential service parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your VT 600 C Shadow VLX will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda VT 600 C Shadow VLX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35,39 cubic inches) |
| Power: | 38.40 HP (27,86 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 48.00 Nm (4,88 kgf-m or 35,22 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2355 mm (92,24 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |