The MBK Booster NG is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) In-line six type of engine.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important consideration. The MBK Booster NG includes a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, delivering reliable range for your adventures.
Routine service is key for keeping your MBK Booster NG in top condition. Essential service parts involve fuel filters. Through proper maintenance, your Booster NG will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for MBK Booster NG Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |